50-lecie Uczelni

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Obchody Święta Uczelni w 2013 roku miały wyjątkowy charakter. Najważniejszym momentem było wręczenie tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu. Uroczystość odbyła się 25 kwietnia 2013. W laudacji promotor doktoratu prof. Henryk Samsonowicz powiedział - Troska Bronisława Komorowskiego o los wszystkich rodaków dały mu szczególną i nieczęstą w Polsce opinię polityka zatroskanego o los wszystkich współobywateli.
Uroczystość zakończyła się wykładem Bronisława Komorowskiego, poświęconemu miejscu i znaczeniu historii.

Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich, polski polityk i historyk. W latach 2010-2015 sprawował urząd prezydenta Polski. Jego działalność polityczna jest bardzo bogata: w okresie PRL-u angażował się w ruch opozycyjny, był posłem na Sejm w sześciu kadencjach, obejmował także stanowisko wicemarszałka Sejmu V kadencji i marszałka Sejmu VI kadencji oraz ministra obrony narodowej. Został wielokrotnie nagrodzony różnymi orderami nie tylko Rzeczpospolitej Polskiej, ale także wielu innych krajów, np. Włoch, Holandii czy Ukrainy.
Bronisław Komorowski był prezesem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, a W 1990 został prezesem Ligi Morskiej.
Po zakończeniu prezydentury Bronisław Komorowski założył Fundację: Instytut Bronisława Komorowskiego, Instytut zainaugurował działalność 15 stycznia 2016. Jego aktywność jest skoncentrowana m.in. na tematyce europejskiej, bezpieczeństwa i promowaniu doświadczeń 25 lat transformacji Polski.
Jak mówi sam B. Komorowski: Instytut jest miejscem spotkania tych wszystkich, dla których wolność, otwartość na dialog i dbałość o wspólne dobro stoją na pierwszym miejscu.